a

Делотворан, трајан и непристрасан начин за заштиту права грађана и борбу против корупције је јачање институција које се тиме баве. Заштитник грађана, Државна ревизорска институција, Повереник за информације од јавног значаја, Одбор за спречавање сукоба интереса, Управа за јавне набавке и Комисија за заштиту права још једном указују да недостатак основних услова за рад угрожава остваривање њихових Уставних и законских надлежности и остваривање циља ради кога су основане.

Упркос томе, али и супротно законом утврђеним обавезама извршне власти, Државна ревизорска институција (ДРИ) ни после седам месеци након избора Савета ДРИ нема просторије за рад. Готово годину дана после избора републичког омбудсмана и три године од доношења Закона о Заштитнику грађана, нису изабрани заменици омбудсмана, а додељени простор омогућава запошљавање само четвртине запослених; Повереник за информације такође, због недостатка простора, годинама ради са четвртином радника. Управа за јавне набавке и Комисија за заштиту права ни пет година након почетка рада немају додељене просторије за рад, већ раде у неадекватним просторијама које им од случаја до случаја дају на коришћење други државни органи. Често се неаргументовано доводи у питање будућност Републичког одбора за решавање о сукобу интереса. Зависност од органа извршне власти у погледу средстава за рад и других услова рада угрожава неопходну аутономију независних органа.

 

Постигнути резултати говоре у прилог значају и потенцијалу институција заштите права и борбе против корупције. Број грађана и правних лица који нам се обраћа непрекидно расте, а значајан део органа који врше јавна овлашћења са олакшањем прихвата корективну и конструктивну улогу коју обављамо. Ти резултати су, ипак, далеко од онога што с пуним правом очекују грађани Србије и што је у складу са стандардима и потребама демократског друштва.

 

Одлучни у томе да до краја предано и ефикасно вршимо своје Уставом и законима утврђене надлежности, још једном позивамо све надлежне органе власти и управе на доследно спровођење закона и одговорност у извршавању обавеза према институцијама које представљамо, како би се оне у потпуности могле посветити свом послу у интересу свих грађана и владавине демократских принципа у Републици Србији.

 

Београд, 14. маја 2008. године.

 

Заштитник грађана, Саша Јанковић

Председник Државне ревизорске институције, Радослав Сретеновић

Повереник за информације од јавног значаја, Родољуб Шабић

Председник Одбора за решавање o сукобу интереса, Слободан Бељански

Директор Управе за јавне набавке, др Предраг Јовановић

Председник Комисије за заштиту права, Саша Варинац