Десети октобар, Светски и европски дан борбе против смртне казне и Међународни дан менталног здравља значајан је датум у области заштите и унапређења људских права, будући да подсећа на важност одбране неприкосновености људског живота и заштите људског достојанства.
На дан борбе против смртне казне, државе, организације и људи широм света потврђују своју опредељеност за укидање смртне казне у земљама у којима она још постоји и своју одлучност да не допусте њено поновно увођење тамо где је укинута.
Заштитник грађана подсећа да је смртна казна у Србији последњи пут извршена 14. фебруара 1992. године, а коначно укинута 2002. године и изражава своје уверење да смртна казна у Републици Србији никада неће бити поново уведена и да Србија никад више неће погубити ни једно људско биће. „Забрињава чињеница да се у Србији повећава број грађана који сматра да је потребно поновно увођење смртне казне у наш правни систем. Спроведене анкете указују да се од пре неколико година за враћање смртне казне изричито изјашњава нешто више од половине испитаника. Међу онима који имају став о смртној казни, више од две трећине подржава њено увођење“, упозорава заменик заштитника грађана за права лица лишена слободе Милош Јанковић.
Обележавањем дана менталног здравља, државе, психијатри, оболели од менталних поремећаја, некадашњи психијатријски пацијенти, као и сви остали људи широм планете, указују на значај менталног здравља, како за појединца, тако и за друштво у целини.
На овај дан Заштитник грађана још једном упозорава на неопходност што скоријег спровођења деинституционализације и развијања мреже служби за заштиту, збрињавање и подршку особама са менталним сметњама. „Заштитник грађана посебну пажњу посвећује управо заштити њихових права, јер су особе са менталним сметњама у нашем друштву још увек посебно рањиве и нажалост у великој мери стигматизоване и маргинализоване. Тешком положају особа са менталним сметњама доприноси и чињеница да у Србији још нема услова за њихов живот уз подршку у локалној заједници“, истакао је Јанковић.