a

Заштитник грађана утврдио је пропусте у раду надлежних органа, пре свих Центра за социјални рад Вршац, јер двогодишње дете које је отац удавио у свом стану нису третирали као жртву насиља у породици, на шта су били обавезни по налогу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања из 2019. године, услед чега је изостало планирање и предузимање мера заштите детета од насиља у породици.

Заштитник грађана је по сопственој иницијативи, а на основу медијских информација да је у Вршцу отац убио своје малолетно дете а потом извршио самоубиство, почетком октобра 2022. године покренуо поступак контроле законитости и правилности рада Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова, са захтевом да изврши надзор над стручним радом ЦСР Вршац, и Министарства унутрашњих послова.

Током контроле, Заштитник грађана је утврдио да су надлежни органи након пријаве мајке за насиље у породици, проценили висок ризик од понављања насиља и израдили план мера заштите мајке али да дете, које је присуствовало породичном насиљу, нису препознали и третирали као жртву насиља. Због тога, Заштитник грађана тражи да надлежни органи предузму активности за измену Закона о спречавању насиља у породици којима би се прописало да је дете жртва насиља увек када присуствује породичном насиљу над чланом породице или блиском особом.

У извештају достављеном Заштитнику грађана, Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова наводи да је након извршеног надзора над радом ЦСР Вршац констатовао да је центар начинио више пропуста у раду, пре свега јер је сачинио план заштите од насиља за мајку али не и за дете, као потенцијалне жртве насиља, услед чега нису процењени ризици по безбедност и сигурност детета.

Покрајински секретаријат даље наводи да по налогу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања од 21.02.2019. године, датом директорима центара за социјални рад на територији Србије, стручњаци центара у раду на заштити од насиља у породици треба да децу која присуствују породичном или партнерском насиљу увек и без изузетка третирају као жртве насиља, злостављања или занемаривања.

Заштитника грађана Покрајински секретаријат је обавестио да је због утврђених пропуста Основном јавном тужилаштву у Вршцу поднео кривичну пријаву против одговорног лица ЦСР Вршац и запослених у том органу, да је средином октобра 2022. године Скупштини града Вршца поднео иницијативу за разрешење вршиоца дужности директорке ЦСР Вршац и да је због учињених пропуста од директорке центра тражио да утврди одговорности запослених.

Међутим, Заштитник грађана је утврдио и да је Покрајински секретаријат направио пропуст јер, након утврђивања недостатака у раду ЦСР Вршац у вези са обезбеђивањем целовите заштите породице, није наложио руководиоцу центра да стручни радници у будућем раду поступају по налогу ресорног министарства и да децу која су присуствовала породичном или партнерском насиљу увек и без изузетка третирају као жртве насиља.

Заштитник грађана је, даље, из изјашњења МУП-а утврдио да је мајка против оца у априлу 2022. године вршачкој полицији поднела пријаву за насиље у породици, да су оцу истог дана изречене мере удаљења из стана и забрана приласка мајци, као и да је два месеца касније Основни суд у Вршцу донео пресуду којом је оцу забрањен прилазак мајци и даље узнемиравање и контактирање са мајком на годину дана.

У препорукама за отклањање пропуста, Заштитник грађана од надлежних органа тражи да предузму активности за измене и допуне Закона о спречавању насиља у породици којима би се прописале посебне одредбе о поступању у случају насиља према деци, укључујући и одредбе којима се прописује да је дете жртва насиља увек када присуствује породичном насиљу над чланом породице или блиском особом.

Заштитник грађана даље тражи од директора ЦСР Вршац да предузме све мере да стручни радници у будућем раду поступају у складу са налогом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Београду из 2019. године, и да децу која присуствују породичном или партнерском насиљу увек и без изузетка третирају као жртве насиља и у складу с тим планирају и предузимају мере усмерене на заштиту детета. 

Такође, Заштитник грађана тражи од МУП и Министарства за бригу о породици и демографију да у сарадњи са Покрајинским секретаријатом обезбеде континуиране едукације запослених који поступају у случајевима насиља у породици и који су чланови група за координацију и сарадњу при основним јавним тужилаштвима, ради стицања знања везаних за процену ризика од насиља, превенцију, сузбијање и заштиту од насиља у породици а посебно од злостављања и занемаривања деце као жртава насиља.