
Заменица Заштитника грађана за родну равноправност Јелена Стојановић изјавила је данас да надлежни органи треба да уложе додатне напоре како би се старијим женама на селу, које су слабо видљиве и социјално искључене, омогућило да у потпуности уживају сва гарантована права, посебно из области социјалне и здравствене заштите.
Стојановић је указала на потребу укључивања широког спектра релевантних актера на националном, покрајинском и локалном нивоу у решавању изазова важних за остваривање права посебно осетљивих група, као и организација цивилног друштва, како би се прикупили што конкретнији подаци о положају старијих жена на селу.
Стојановић је на конференцији „Заштита права старијих жена на селу кроз праћење спровођења Ревидиране Европске социјалне повеље“, коју је у Београду организовао Заштитник грађана, најавила и да ће ова независна институција за заштиту људских права следеће године путем прилагођених упитника прибављати податке од релевантних локалних, покрајинских и државних органа и организација које се баве заштитом права старијих жена на селу како бисмо имали потпуни приказ доступности и квалитета пружања услуге помоћ у кући и кућног лечења.
Заменик Заштитника грађана за права особа са инвалидитетом и старијих Слободан Томић је указао да је Заштитник грађана кроз притужбе грађана али и у непосредном контакту са старијим женама на селу уочио да постоји значајан простор за унапређење њиховог економско-социјалног положаја пре свега у остваривању права из социјалне и здравствене заштите, као и пензијско-инвалидског осигурања.
Крајњи циљ је заштита права ове посебно осетљиве групе кроз извештавање о спровођењу Ревидиране Европске социјалне повеље као инструмента који прокламује и подстиче пуну заштиту и уживање права старијих, рекао је Томић.

Председница удружења „Снага пријатељства - Amity“ Надежда Сатарић је указала да поред сиромаштва, дискриминације и насиља, главни проблеми са којима се сусрећу старије жене на селу јесте недостатак посебних услуга и сервиса подршке, као и отежан приступ здравственим установама.
Сатарић је навела да су основне карактеристике положаја старијих жена на селу социјална искљученост, невидљивост, као и нижи ниво образовања и недовољна информисаност о њиховим правима, као и да је степен уживања економских права веома низак, иако учествују у стварању економских добара.
Говорећи о нормативном оквиру за остваривање економско-социјалних права старијих жена на селу, професорка Правног факултета у Нишу Невена Петрушић је истакла да је Србија ратификовала низ међународних уговора за заштиту и унапређење права старијих и да има добар нормативни оквир, али да се проблем јавља приликом њихове примене.
Представница Црвеног крста Србије - ХуманаС Наташа Тодоровић је говорила о капацитетима и начину организовања рада организација цивилног друштва које се баве заштитом права старијих жена на селу, док је о примени истраживачког приступа за праћење остваривања економско-социјалних права старијих жена на селу говорила истраживачица на Институту за филозофију и друштвену теорију Јелена Ћериман.
Конференција је организована у оквиру активности на подизању свести о правима друге генерације старијих жена на селу коју Заштитник грађана спроводи уз подршку Савета Европе кроз пројекат „Јачање капацитета Заштитника грађана у заштити и промоцији економско-социјалних права, у складу са ратификованим одредбама Ревидиране Европске социјалне повеље, са посебним фокусом на унапређење остваривања права старијих жена на селу“, у сарадњи са организацијом „Снага пријатељства – Amity“.